Ziemas prieki `Apkārt pasaulei`

Februāra pirmajās dienās daudzviet Latvijā lauzīja prātus - ko iesākt ar bagātīgi uzsnigušo sniega kārtu? Mēs zinām! Izmantot sniega skulptūru veidošanai. Tāpēc Jelgavā top pamatne Baltijā garākai sniega skulptūrai, kura, pateicoties materiāla pieejamībai, šodien „pagarinājās” vēl par 4 metriem, sasniedzot jau 20 metru garumu. Bet tas nav viss – no Jelgavas ūdenskrātuvēm tika izzāģēti 68 ledus bloki, papildinot 12.Starptautiskā ledus skulptūru festivāla materiālu apjomu.

 

No 12. līdz 14. februārim Jelgavas pilsētas Dome un pašvaldības aģentūra „Kultūra” ar SEB bankas atbalstu ielūdz doties ceļojumā „Apkārt pasaulei” no 35 tonnām ledus.

Festivālā piedalīsies 22 pasaulē atzīti ledus tēlnieki no 9 valstīm – Latvija, Lietuva, Krievija, Nīderlande, Īrija, Lielbritānija, Spānija, Bulgārija un Somija, kuri Jelgavā ieradīsies 7.februārī, lai no pirmdienas - 8.februāra sāktu darbu Uzvaras parkā pie ledus brīnumu radīšanas. Savukārt, Baltijā garākās sniega skulptūras veidošana uzticēta Lietuvas godalgotākajam ledus un smilšu tēlniekam Andriusam Petkus.

Pirmo reizi festivāla lielā ledus bāra izveide ir uzticēta komandai, kas 2009. gada nogalē pārstāvēja Latviju ar skulptūru „Eņģelis” 3.Starptautiskajā Ledus skulptūru festivālā „Magadanas kristāls” (Krievijā) un izcīnīja 2. vietu - skulptoram Kārlim Īlem un aģentūras «Kultūra» un Starptautiskā Ledus skulptūru festivāla direktoram Mintautam Buškevicam. Ledus bārs būs pirmais abu mākslinieku tandēmā tapušais darbs Latvijā.

Jau veselu nedēļu jelgavniekus un viesus priecē 12.Starptautiskā ledus skulptūru festivāla vēstnesis – Olimpiskais sniega Supertrusis, kuru izveidoja mākslinieces Agnese Rudzīte un Inese Valtere – Ūlande. Ņemot vērā, ka šis ir Ziemas olimpisko spēļu gads un spēļu atklāšana sakrīt ar Ledus skulptūru festivāla atklāšanu, 12. februārī, savu skulptūru esam saistījuši ar Ziemas olimpiskajām spēlēm. Ledus festivāls arī ir sava veida ziemas sacensības, kurās sacentīsies mākslinieki no 9 valstīm. Lai akcentētu šo notikumu pie Jelgavas kultūras nama skulptūra izveidota sportiskā garā - trusis uz slēpēm, vēstot ne tikai par festivālu, bet arī aicinājums iedzīvotājiem piekopt veselīgu dzīvesveidu sportojot.

Ledus skulptūru festivāla apbalvošanas ceremonija paredzēta 12.februārī plkst. 19.00, kad noskaidrosim šī gada uzvarētājus un simpātiju balvu ieguvējus. Par viesu mundrumu rūpēsies Jelgavas tirkīza krāsas zemes koris un Ivo Fomins.

13.februārī ieplānota Ģimenes diena, kad pašus mazākos svētku apmeklētājus priecēs Jūrmalas teātra muzikālajā rotaļu programmā bērniem „Jautro rūķu ceļojums”, kā arī radošas aktivitātes ar Sniegavīra komandu un pasaku tēliem.

14.februārī Visu Mīlētāju diena, ar pasaules mīlas balādēm, skūpstiem un dejām sniegā.

Katru vakaru ar tumsas iestāšanos Uzvaras parkā valdīs īpaša atmosfēra, jo katru apaļo stundu būs skulptūru, sinhronizēta muzikālā pavadījuma un gaismu spēles. Lai festivāla apmeklētājiem būtu vieglāk orientēties Jelgavas pilsētā, izstrādāts autotransporta kustību plāns un uz galvenajām transporta kustību maģistrāliem tiks izvietotas speciālas norādes un zīmes, kā ērtāk piekļūt festivāla norises vietai Uzvaras parkam. Ar transporta shēmu un sīkāku informāciju par festivālu var iegūt mājas lapā www.kultura.jelgava.lv.

Uz tikšanos Jelgavā!

Ivars Pirvics

JPPA „Kultūra” Projektu vadītājs