5 IETEIKUMI KA KĻŪT PAR DIZAINERI
Ar dizainu ir interesanti — atšķirībā no juristiem un ārstiem, par dizaineri var kļūt ne tikai mācoties skolā, bet arī nemācoties nekur. Tomēr ne skolas pabeigšana, ne tās nepabeigšana nenozīmē, ka esi dizaineris. Piemēram, ja visi, kas Latvijā beiguši RDMV, kādu no LMA dizaina nodaļām vai pat tās mazās dizaina kaktu skolas, ņemtu un kļūtu par strādājošiem dizaineriem, tad mums būtu ļoooti daudz dizaineru (vai vismaz cilvēku, kas ar prieku saprot, ko ar dizainu iesākt). Diemžēl tā nav.
Bet ko tad darīt, ja ir nepārvarama vēlme kļūt par dizaineri? Piedāvājam 5 ieteikumus, ar ko varētu sākt.
1. Sāc darīt to, ko gribi darīt (pamet darbu reklāmas aģentūrā).
Vēl joprojām daudzi cilvēki no rīta līdz vakaram nodarbojas ar reklāmu taisīšanu un maketēšanu aizbildinoties, ka ‘tā visi dara’, ‘tā ir lieliska pieredze’, ‘bet man taču vajag naudu’. Tāpat rīkojas dažādi dizaineri Latvijā, atstājot dizainu kā brīvā laika nodarbi. Tādā veidā visās savās neveiksmēs var vainot darbu vai laika trūkumu. Protams, darbs tajā pašā reklāmas aģentūrā ir pieredze, taču šo pieredzi var iegūt arī darot to, ko patiesi vēlas darīt. Piemēram, strādāt vai praktizēties dizaina uzņēmumos vai vienkārši strādāt pats sev. Mēnesis pieredzējušā ārvalstu dizaina studijā var dot krietni vairāk nekā 3 gadi ‘kreisā’ reklāmas kantorī Latvijā, nemaz nerunājot par iespējām, ko dod kvalitatīva izglītība. Var jau turpināt ticēt mītam, ka visu taču var apvienot, ka tagad 5 gadus pastrādāšu un tad pēkšņi pamodīšos kā superslavens dizaineris un tamlīdzīgi. Taču nekas netuvina sapnim ātrāk kā tā realizēšana.
2. Beidz skatīties apkārt.
Pirms katra jauna darba izšķirsti dizaina žurnālus un meklē iedvesmu ffffound, dropular un citos stilīgos dizaina portālos? Aizmirsti par to. Viss, kas tev jāzina, ir izlasāms vismaz 50 gadus vecās grāmatās, bet iedvesmai pietiek ar to, kas pašam apkārt. Protams, lai pamanītu interesantas lietas, ir jālūkojas uzmanīgi. Tas dažreiz ir sarežģītāk nekā pāršķirstīt gatavos ārzemju darbus. Taču skatīšanās apkārt, ko dara citi, spriedelēšana par to, kāda krāsa šogad ir modē, tikai tērē laiku un enerģiju, kura varētu tikt izmantota jaunu darbu radīšanai. Tieši tādēļ bieži vien aktīvākie darītāji vairāk laika pavada darot, nekā runājot par savu darbu un otrādi.
3. Pārsteidz sevi.
Gatavs kārtējais darbs, kurš izskatās tieši tā, kā biji iecerējis? Vai līdzīgs taviem iepriekšējiem darbiem? Radīt ko neredzētu nav viegli. Viss sākas ar to, ka esi spējīgs pieņemt lēmumus, kas pārsteidz tevi pašu. Tas nav vienkārši, jo bieži vien ir grūti pieņemt to, ko neviens vēl nav atzinis par ’stilīgu un foršu’ (daudz vienkāršāk par ‘labu’ ir uzskatīt to, ko kāds cits jau ir izdarījis). Tomēr, ja kārtīgi padomā, tad parasti izdodas sev godīgi atbildēt, vai patiešām esi pārsteigts par sava darba procesu un rezultātu. Bez kompromisiem, tā teikt.
4. Izbaudi savas kļūdas.
Cilvēks jau no pavisam agra vecuma mācās kļūdoties. Diemžēl pieaugot mums sāk likties, ka spējam paredzēt, kā viss notiks, kā vajag darīt un kā nevajag. Lai arī šī īpašība, ko dēvē par pieredzi, mūs pasargā, piemēram, no ikdienas apdedzināšanās, tā mūs veiksmīgi pasargā arī no jaunrades. Tādēļ, ja vēlies atklāt ko jaunu, izmēģini jaunus materiālus, fontus, izvēlies citu ceļu uz darbu, apmaldies, dari lietas savādāk. Nebaidies kļūdīties. Skaties uz kļūdām kā uz neizmantotām iespējām.
5. Neturi sveci zem pūra jeb ‘izliec’ visu labāko publiskai apskatei.
Latviešiem tā nav pierasta prakse, jo nezināmu iemeslu dēļ mūsu tradīcijās ir slēpt un neteikt, kā esi panācis rezultātu vai vienkārši izlikties, ka esi baigi kruts un tev nevienam nekas nav jārāda. Būtu lieliski, ja tas darbotos, taču šī tradīcija līdz šim nav latviešus padarījusi par izciliem kādā no jomām, tad kādēļ to turpināt? Brīdī, kad esi izlicis laukā visu labāko, kas tev ir, neatliek nekas cits, kā iet tālāk — taisīt vēl labāk, domāt ko jaunu, attīstīties. Nav svarīgi, vai tā ir izstāde, online portfolio vai cita veida publiska sevis izrādīšana. Un, jā, pirmajā brīdī ir šoks, ka galvā paša darbi izskatījās kaut kā feināk, taču tā tas parasti ir visiem. Un tieši tādēļ sevi ‘izlikt laukā’ ir tik svarīgi, jo bieži vien tas ir vienīgais ceļš, kā pārstāt paštīksmināties un turpināt augt.
5 Ieteikumi kā kļūt par dizaineri pārpublicēts no designBlog.lv