Kalvis Kiesneris

Experimental wicker chair

Nav viegli atrast piemērotas mēbeles no dabiskiem materiāliem gatavotu namu interjeros. Neloģiski būtu, piemēram, guļbūves interjerā izmantot industriālas no plastmasas vai skaiduplāksnēm gatavotas mēbeles vai kruzuļotas no dārgām svešzemju koksnēm darinātas barokālas mēbeles. Visgrūtāk šādā interjerā piemeklēt mēbeles sēdēšanai, it sevišķi, ja mēbeli nevēlas smagu.

Oriģinālais sēdeklis, kas veidots no klūgām un divām koka ripām bez problēmām spēj izturēt pieauguša cilvēka svaru. Apsēžoties šādā sēdeklī, pārsteidz tā atsperīgums, ko rada elastīgās klūgas.

Sēdekļa konstrukciju izstrādājis Kalvis Ķiesneris, mācoties Rīgas Tehniskajā universitātē. Izstrādājot šādu sēdekli, tika izmēģināti dažādi klūgu krustojuma veidi un par labāko tika atzīta kombinācija – divas krustotas klūgas un viena taisna. Taisnās klūgas nodrošina sēdekļa izturību pret vertikālu spiedienu (sēdeklis nesalūst cilvēka svara dēļ). Ja sēdekli izgatavotu tikai no taisnām klūgām, tas pat neliela spēka ietekmē sašķiebtos un salūztu, tāpēc konstrukcijā izmantotas arī sakrustotās klūgas, kas nodrošina pietiekamu sēdekļa izturību pret šķiebšanos.

Sēdekļa pagatavošana ir vienkārša, to spēj paveikt katrs, nav vajadzīgas ne speciālas galdnieka, ne klūdziņu pinēja iemaņas.
Tā izgatavošanai vajadzīgas klūgas un divas masīvkoka ripas. Attēlā redzamās mēbeles izgatavošanā izmantotas divas biezas saplākšņa ripas, bet ar tik pat labiem rezultātiem izmantojams masīvkoks. Ja pietiekami apaļas koka ripas izzāģēšana var sagādāt grūtības, sēdvirsmām var izmantot kvadrātu. Tomēr arī šādā gadījumā caurumi klūgu stiprināšanai būtu jāizvieto aplī, jo šādi veidota konstrukcija ir izturīgāka. Koka ripām jābūt biezām (vismaz 40 milimetri), lai varētu izveidot pietiekami dziļu urbumu klūdziņu ievietošanai. Klūgu iestiprināšanai nav vajadzīga līme, sēdeklī tās vienkārši iesprauž. Ja klūgas iestiprinātas pārāk sekli, tās neturēsies pietiekami stingri un sēdeklis salūzīs.

Ja plānojat izgatavot tikai vienu vai dažus šādus sēdeklīšus, klūgu galus var apstrādāt ar nazi, lai tie atbilstu urbuma izmēriem. Šādu sēdekļu masveida ražošanā klūgu galu apstrādāšanai būtu vajadzīgs zīmuļdrāžamajam līdzīgs instruments. Attēlā redzamā sēdekļa virsmā izveidots ovāls caurums, lai sēdekli būtu ērtāk pārvietot, jo pārnēsāt, turot aiz klūgām, nav pietiekami droši – sēdeklis var tikt salauzts.

No klūgām veidotais sēdeklis ir pietiekami izskatīgs, iederas ne tikai no dabiskiem materiāliem veidotos interjeros, piemēram, guļbūvēs, bet arī modernā interjerā.

Teksta: Ingars Liepiņš – abc.lv
Foto: Oļegs Andrejevskis
Konstrukcijas autors: Kalvis Ķiesneris

Darba vadītājs : Vilnis Kazāks

Portfolio Details

CLIENT : RTU

DATE : 2007

TAGS : Furniture