Monē gleznas izstādē `Gleznots Normandijā`

22.01. – 21.03.2010 

1992.gadā Lejasnormandijas Reģiona Padome sāka veidot gleznu kolekciju ar nosaukumu „Gleznots Normandijā”, kurā tiek apkopoti darbi no 1750. līdz 1950.gadam. Krājums iekļauj aptuveni 120 gleznas, tā īpašā mākslinieciskā vērtība ir 19.gadsimta virzienu – reālisma, romantisma, impresionisma un postimpresionisma – daudzveidība to niansētajā attīstībā un modifikācijās. Kolekcijā pārstāvēto gleznotāju dzīves gājums, radošā darbība vai kāda biogrāfiska epizode ir bijusi saistīta ar Normandijas reģionu.

Izstādē LNMM Baltajā zalē apskatāmas 60 gleznas, to atlasi veicis kolekcijas „Gleznots Normandijā” un Lilles Mākslas muzeja direktors Alēns Tapjē (Alain Tapié). Ekspozīcijā iekļautas izcilu franču mākslinieku Kloda Monē (Claude Monet), Gistava Kurbē (Gustave Courbet), Žana Batista Kamila Koro (Jean - Baptiste - Camille Corot), Šarla Dobiņjī(Charles Daubigny), Eduāra Vijāra (Edouard Vuillard), Raula Difī (Raoul Dufy) u.c. autoru kompozīcijas. Rīgas skatītājiem un pilsētas viesiem izstāde piedāvā retu iespēju iepazīties ar spilgtiem impresionisma glezniecības paraugiem, kas veido ekspozīcijas kodolu, solot daudz pārsteigumu un interesantu atklājumu.

Izstādē apvienojas dabas noskaņu tēlojumi – jūras piekrastes, lauku un pilsētvides ainavas, žanra kompozīcijas un klusās dabas. Normandija 19.gadsimtā bija reģions, kur mākslinieki varēja patverties no tā laika industriālās vides, kas pamazām sāka attīstīties lielpilsētās. Te pavērās iespēja izjust dabas tuvumu, atraisīt plenēra glezniecības mirkļa tvērumu, krāsu attiecību koloristisko daudzveidību ziemeļnieciskās dabas noskaņās. Līdzās ainavām gleznojumos uzmanību raisījušas arī lauku un zvejnieku ikdienas dzīves norises.

Franču – latviešu kultūras pasākumu organizācijā šī izstāde ne tikai apliecina Normandijas zemes kā reģiona nozīmi mākslas dzīves attīstībā un parāda pasaulslavenu autoru darbus, bet sniedz arī pārliecinošu priekšstatu par iespējām veidot unikālu glezniecības kolekciju.

Starptautisks projekts „Gleznots Normandijā” ir guvis atzinību daudzās valstīs – Austrijā, ASV, Itālijā, Dānijā. Patlaban ar Normandijai veltītām gleznām ir iespēja iepazīties Igaunijas Mākslas muzejā. Pēc izstādes norises Latvijā tās nākošā eksponēšanas vieta būs Baltkrievijas Nacionālais mākslas muzejs.

Sakarā ar izstādi izdots katalogs latviešu un franču valodā, kas ir pieejams interesentiem muzeja kasē.

Izstāde veidota sadarbībā ar asociāciju „Les Flux des Arts”, Francijas vēstniecību Latvijā un Francijas Kultūras centru Rīgā.

Izstādes organizatori izsaka īpašu pateicību SIA „RE&RE”, Parex bankai (Latvija), NXP,FRIALLA POSTE (Francija). 

Avots