Dārgmetālu māli (PMC)

Latvijā, nu jau kādu laiku, ir pieejams jauns materiāls. Kad es pirmo reizi tiku ar to iepazīstināts - pat nenoticēju, ka kaut kas tāds ir iespējams. Runa ir par dārgmetālu māliem no kuriem var katrs pats veidot sev rotas un var būt arī ko citu.

  1990-to gadu sākumā Japāņu firma Michubushi Materials Coorporation izveidoja unikālu materiālu – dārgmetālu mālus (Precious Metal Clay, PMC) rotaslietu izgatavošanai. Kompānija meklēja iespēju kā novatoriski un racionāli izmantot un atkārtoti pārstrādāt dārgmetālus.
  Dārgmetālu māli (PMC) ir metālu daļiņu (sudraba, zelta vai platīna), netoksiskas organiskas saistvielas un ūdens sajaukums. Sudraba mālu ērtākam un plašākam pielietojumam ir izveidoti četri atšķirīgas konsistences materiāli ar atšķirīgu ūdens saturu tajos:
  • gabalformas dārgmetāla masa ar viszemāko ūdens saturu,
  • dārgmetāla masa ar paaugstinātu ūdens saturu, kas lietošanas ērtumam iepildīta šļircē,
  • dārgmetāla masa ar visaugstāko ūdens saturu šķidras pastas veidā.
  • loksnes tipa materiāls, kas satur tikai saistvielas un nesatur ūdeni.
  Katras konsistences materiālam ir pievienots pietiekami daudz saistvielas, lai uzturētu to kopā darbam nepieciešamā māliem līdzīgajā formā.
  PMC materiālus nepieciešams apdedzināt krāsnī, lai sakausētu tajos esošo metālu pulveri. Šī procesa laikā notiek arī materiālā pārpalikušā ūdens iztvaikošana un saistvielas izdedzināšana. Rezultātā tiek iegūts ciets metāls.
  Īsi pēc PMC prezentēšanas ASV, Mitsubishi pārveidoja materiāla metāla komponentu, sākot lietot mazāku izmēru metāla daļiņas nekā sākotnēji izstrādātajā standarta PMC.
Izmantojot samazināta izmēra metāla daļiņas, jaunais dārgmetālu mālu veids PMC+ bija blīvāks par sākotnējo materiālu. Jaunie māli saturēja vairāk metāla, mazāk saistvielas un ūdens. Tas bija pamatā divām galvenajām izmaiņām. Materiāla sarukums apdedzināšanas procesa laikā samazinājās no sākotnējiem 30% uz 12% un apdedzināšanas laiks - no 2 stundām uz tikai 10 minūtēm.
 
 
  PMC+ materiālam ir arī daudz elastīgākas sakausēšanas īpašības. Var izmantot apdedzināšanu samazinātā temperatūrā, palielinot apdedzināšanas laiku. PMC+ apdedzināšanai 850°C jānotiek 20minūtes, bet 800°C – 30 minūtes. Šis atklājums padarīja iespējamu dārgmetālu mālu apvienošanu ar augstākās temperatūrās kūstošiem materiāliem (piem., stiklu, akmeņiem) vienā izstrādājumā jau pirms apdedzināšanas procesa.
  Pētījumi turpinās PMC materiālu pilnveidošanai. Ir izstrādāti jauna veida materiāli, piemēram, loksnes tipa un PMC3 materiāli. PMC3 pielietojums un īpašības ir tādas pašas kā PMC+ materiāliem, tikai apdedzināšanas temperatūra ir zemāka, kas atvieglo apdedzināšanas procesu un paplašina materiāla pielietojumu (10 minūtes 700°C, vai 45 min. 600°C).

  PMC materiālus var iegādāties arī Latvijā. Ar to izplatīšanu nodarbojas firma „DIY”. Iegādāties iespējams arī nepieciešamos palīgmateriālus, iekārtas (apdedzināšanas krāsnis) un instrumentus. Kontakttālrunis: 26334409.

Dažādus paraugus, kas veidoti no šī materiāla var apskatīt rotu dizaineru mājas lapās, internetā: