Zaļā ēka

 Parasti ar "zaļo" dizainu saprotam, dizaina priekšmetu, māju, interjeru, kur kāda daļa varētu kaut nedaudz iepriecināt dabas draugus vai vismaz nesaniknot. Šoreiz ir savādāk. Kāpēc? Tāpēc, ka ēkas sienas un jumts ir klāts ar zālāju. Vairāk var lasīt raksta turpinājumā vai arī ja sīkumi neinteresē, tad apskatīt pāris bildes. Jāsaka, ka šādu projektu redzu pirmo reizi.

.

 Ar zālāju apaudzēta ēka nav nekas jauns. Piemērs nav tālu jāmeklē, jo jau sen kā ar zālāju tiek apaudzētas pagrabu ieejas vai arī pēdējā laikā, tepat Latvijā, ir redzētas vairākas nojumes ar zālāju jumtiem. Nekas īpašs.

Ar ko šis projekts atšķiras? Tas ir veidots uz 3 gadiem. Veidojis to ir  Vector Architects birojs un priekš `CR Land`. Projekta mērķis bija radīt `zaļu` ēku, kuru varētu viegli demontēt, tā neatstātu sliktu iespaidu uz dabu, izskatītos `zaļi` un arī būtu zaļa. Sacīts, darīts. Ēkai izmantotas metāla konstrukcijas, kuras pēc demontēšanas ir iespējams izmantot vēlreiz, izmantotais zālājs samazina siltuma atdevi, palielina siltuma saglabāšanu ēkai, samazina apkārt esošās vides ciešanu no stiprām lietus gāzēm un pēc demontēšanas zālājs tiks pārstādīts apkārtējā vidē.

 Ēka ir arī pacelta augšā, lai nebojātu zemi. Vieglā motāža un demontāža samazina iespēju, ka celtnieki sabojās apkārtējo platību, pārvēršot to par būvlaukumu.