Smilšu maisu māja

Šovasar man bija tas gods piedalīties Latvijā pirmās, eksperimentālās, smilšu maisu mājas būvniecībā. Māja atrodas Vienkoču parkā, Līgatnē. Uzreiz piebildīšu, uzbūvēt māju pašu spēkiem - tas nav viegli.

Ideja būvēt smilšu maisu māju radās jau pagājušā gadā, ap šo laiku - rudenī. Otrreizējo materiālu izmantošana būvniecībā , pilnīgi atbilst ekobūvniecības principiem. Ziema tika pavadīta pētot inerneta resursus par dažādām pieredzēm Pasaulē, būvējot šāda tipa mājas. Tika izpētīta konstrukcija, kuras pamatā ir polipropilēna maisos (mūsu gadījumā tie bija lopbarības maisi, kas tika izmantoti otro reizi) pildīts smilšu un mālu maisījums. Lai maisi savā starpā neslīdētu, starp tiem likām dzeloņdrāti, kas bija palikusi mantojumā vēl no tiem laikiem, kad pastāvēja kolhozi un pļavas nožogoja ganību aploki. No ārpuses mājas sienas ir nosegtas ar velenas kārtu, bet iekšpuse apmesta ar māliem. Mājas priekštelpai ir izmantota cita tehnoloģija, kas Latvijā jau ir pazīstama - malkas un mālu mūrējums. Kā dekoratīvs elements, starp pagalēm ir iemūrētas pudeles, kas arī ir radušas sev otreizēju pielietojumu. Jau tagad varu teikt, ka dažādu ekobūvniecības ideju apvienojums ir lieliski izdevies un to pierāda gan parka apmeklētāju, gan masu mediju interese.

Jaunuzceltā parka eksponāta mērķis ir parādīt cilvēkiem, ka ar ļoti minimāliem līdzekļiem, izmantojot to kas ir pieejams tuvākajā apkārtnē, ir iespējams uzbūvēt dzīvošanai piemērotu māju.