Māris Bočs - dizainers un galdnieks vienā personā

Pirmo reizi ar Māra Boča darbiem sastapos 2007. gada izstādes "Skapis" atklāšanā, kas notika Mākslinieku Savienības galerijā. Toreiz viņš bija izlicis apskatei savu darbu - skapi "Var sarunāt!", kurš kā izrādās saņēma 3. vietu žurnāla DEKO dizaina konkursā "DEKO DIZAINS 2006", kategorijā "Unikālais dizains".

Māris strādā un rada savus darbus kā dizaina un stila mēbeļu galdnieks Jāņa Straupes meistardarbnīcā. Pēdējo pāris gadu laikā Māra darbus varēja apskatīt vairākās tematiskajās izstādēs. Un 2009. gadā viņš vēlreiz piedalījās žurnāla DEKO konkursā, tikai šoreiz ar jauno darbu - galdu "Gūstā". Vēl viens ievērības cienīgs darbs ir "Čības steidzīgiem cilvēkiem".

Pietiek man pļāpāt un apskatīsim, ko autors pats saka par saviem darbiem:

Skapis "Var sarunāt!"

Var sarunāt!

Filozofiskais idejas pamatojums:

Skapja galvenā funkcija jau no laika gala bijusi mantu glabātuve. Skapis ar nosaukumu „Var sarunāt” ir mēbele, kuru var izmantot pēc saviem ieskatiem, glabājot tajā dažādas lietas, galvenais, lai priekšmetu izmērs būtu atbilstošs. Tomēr šis skapis tēla veidolā ir pieņēmis cilvēkam līdzīgus apveidus, kas rada nepierastas attieksmes cilvēka un mēbeles attiecību kontekstā.

Kā zināms, ja vien ir vēlme un spējas, ar cilvēkiem var vienoties visādos jautājumos. Bet izrādās, ka šo to var sarunāt arī ar cilvēku–skapi. Viss atkarīgs no tā, kas glabājas tā plauktos – tās var būt grāmatas, saldumi, vīna pudele vai jebkas cits, ko skapja lietotāja sirds vēlas. Cilvēks–skapis tos glabās līdz kādam radīsies vēlme sarunāt!

Materiāls: bērzs ,saplāksnis
Apdare: krāsots
Izmēri:1900mm x 450mm x 450mm


Galds "Gūstā"

Gūstā

Filozofiskais idejas pamatojums:

Visiem zināms, ka pasualē valda gan labas, gan ne tik pozitīvas lietas. Un, lai arī kā cilvēks censtos, tomēr sliktās pavisam izskaust nav iespējams. Svarīgākais ir noturēt balansu starp abiem pretpoliem.

Galda balstošās kājas ir negatīvās domas, notikumi, kas notiek ikdienu visapkārt, ko galds simboliski tur gūstā. Galds var kalpot par atgādinājumu, ka kādā dzīves posmā, ikvienā mājo mežonis, kas grib izlausties. Bet mīļā miera labad, tas pēc iespējas jāatstāj savā iekšējā gūstā. Bet dažkārt iespējams gluži pretēji – jāļauj tam izskrieties.

Funkcionāli izmantojams dekoratīvs objekts;
Materiāli: bērzs, finieris (sarkankoks);
Apdare: beicēts; lakots
Izmēri: d 1300 mm, H 750 mm


"Čības steidzīgiem cilvēkiem."

Čības steidzīgiem cilvēkiem

Filozofiskais idejas pamatojums:

Ideja atrodama darba nosaukumā „Čības steidzīgiem cilvēkiem”. Steidzīgiem cilvēkiem, iekāpjot šajās čībās, gribot negribot ir jāapstājas, tā pārtraucot steigu.

Šis it kā tikai dekoratīvais objekts slēpj lielāku funkcionalitāti nekā sākotnēji varētu iedomāties. Čības ir kā dekoratīvs objekts ar iespēju tajās arī iekāpt un izjust darba galveno domu – apstāties, nesteigties, padomāt. Tīri noderīga manta arī apstākļos, kad nevienu vien prātu nodarbina doma par iespējamiem veidiem kā nodrošināt labklājību. Kas zina, varbūt tieši iekāpšana šādās simboliskās čībās, rada mieru, cerību un pie reizes arī kādu ģeniālu ideju!

„Čības steidzīgiem cilvēkiem” ir daudzfunkcionāls objekts, bet vairāk psiholoģiskā aspektā, oponējot pirmajam iespaidam, kas var radīt tikai dekoratīva un funkcionāli neizmantojama objekta iespaidu.

Tātad, čības var kalpot kā dizaina objekts, palīgs domu sakārtošanai, kā spēle un kā lieliska dāvana tikpat lieliskiem radiem, draugiem un paziņām.

Materiās:bērzs,melnalksnis
Izmēri: 400mm x 400mm x110mm

Ja Jums ir radusies interese par šo mākslas darbu iegādi vai vienkārši ir kādi jautājumi to autoram, tad droši varat sazināties ar pašu autoru:

epasts: m.bo@inbox.lv
mob. tālr: 20223720

Foto: Inese Kalniņa