Luksofors ar redzamu taimeri

Jāatzīmē, ka par šo jau rakstīju, bet serveru avārijas dēļ raksts pazuda. Damjan Stanković izveidojis produktu "Eko light", kas ir ieguvis 2009. gadā reddot design balvu. Iepriekš izplūdu diezgan lielā kritikā, bet šoreiz varbūt īsi un konkrēti par projekta mērķi un par lietām, kuras neiet kopā ar realitāti.

Projekts ir veidots ar mērķi saudzēt dabu. Uzliekamā sarkanā gaisma ar taimeri  (nav jāmaina viss luksofors) dod informāciju par to, cik ilgi ir jāgaida pie luksofora ar domu, ka tajā laikā šoferi izslēgs motorus, lai mazāk piesārņotu dabu. Tāpat arī, zinot, cik ilgi degs sarkanā gaisma, cilvēkiem tiek saudzēti nervi un pastāv mazāka iespējamība, ka notiks avārija.

luksofors,koncepts,taimeris

Vai tā būtu, tas būtu vēl krietni jāpēta, tāpēc arī projekts ir koncepts. Viens no svarīgākajiem uzdevumiem, kas ir jādara dizainerim, ir pārzināt cilvēku ieradumus, psiholoģiju un trūkumus. Lai šāds produkts, kurš iespaidotu ikviena cilvēka dzīvi, būtu veiksmīgs, ir jāsader arī ar citiem apstākļiem, kā piemēram, ar auto spēju pildīt ieslēgšanas un izslēgšanas funkciju nepalielinot piesārņojumu un nenodarot kaitējumu cilvēka kabatai, jo jāveic auto remonts (starp citu, startera remonts nemaz nav tik lēts). Ja ieskatās ikdienā tepat uz ielām, tad ievērosiet, ka iedarbinot dīzeļmotorus, dūmu mākonis ir lielāks, nekā stāvēšanas laikā, it sevišķi, ja auto motors ir vēl auksts. 

luksofors,koncepts,taimeris

Ja skatās uz cilvēku ieradumiem un psiholoģiju, tad secinājumi ir vienkārši. Cilvēks ir nepacietīgs, bet ja vēl viņš zina, ka tūlīt pārslēgsies gaisma, viņš izbrauks ātrāk, nekā nezinot, kad tā pārslēgsies. Diez vai būs daudzi cilvēki, kuri savus braucamrīkus slēgs nepārtraukti ārā, jo visiem nav superjaunas mašīnas ar pogu startējamu motoru, kurš vēl varētu paciest tādu slēgāšanu, turklāt jāņem vērā, ka šāda izslēgšana ir izdevīga tikai auto, kurš ir apstājies tikko iedegušai sarkanajai gaismai. Tiem, kas piebrauc vēlāk, nepietiks īsti laiks, lai veiktu izdevīgu motora ieslēgšanu un izslēgšanu.

luksofors,koncepts,taimeris

luksofors,koncepts,taimeris

Doma nav slikta. Ne jau par velti tā ir saņēmusi balvu, bet ticamības moments zūd iepriekš minēto iemeslu dēļ. Un tie pat nav visi.