Kāpēc Latvijas dizaineri ir gudrāki par citiem

Saistībā ar savu studiju darbu, vēlējos izveidot diskusiju arī šeit. Es ceru, ka pēc iespējas vairāk cilvēki iesaistīsies, jo tomēr tas tiek darīts ar mērķi nevis vienkārši izpildīt darbu, bet paskaidrot topošajiem, esošajiem dizaineriem un garāmejošajiem interesentiem, ka Latvijā ir lielāka perspektīva, nekā sākumā varētu šķist.

Tālāk rakstā es nedaudz sniegšu informāciju, kura tad varētu raisīt idejas un secinājumus. Bildes es pievienoju apakšā, lai būtu vieglāk izlasīt rakstu.

Sākšu ar lielākajiem punktiem - Latvijas novietojumu dažādās pasaules kartēs. Latvija lielākoties visās kartēs ir pa vidu. Piemēram, nokrišņu kartē. Mums nav nedz lieli plūdi, nedz mēnešiem ilgs sausums, bet tajā pašā laikā mums ir bijušas ļoti karstas un sausas vasaras, un tik pat lietains rudens vai, piemēram, atkusnis, kad upes mēdz iziet no krastiem. Ja skatās temperatūru karti, tad mēs atkal esam pa vidu. Mums ir 4 gadalaiki, kuri sniedz nepieciešamo informāciju, lai veidotu kvalitatīvu produktu.

Ko tas mums dod? Ja Amerikā, uzsniegot sniegam, tā ir katastrofa un cilvēki neiet ārā no mājas, tad Latvijā cilvēks mierīgi iziet ārā, notīra ietvi, notīra mašīnu, kurai ir jau laicīgi ir uzliktas ziemas riepas, un brauc ielās. Mēs esam gatavi gan aukstam laikam, gan karstam. Mums mājokļi ir paredzēti gan siltam laikam, gan vēsam. Ja Latvijā tendence ir importēt, tad vajadzētu būt otrādi. Latvijas preci būtu jāsūta uz visām pasaules malām, jo mums būtu jāprot veidot preci gan siltām, gan aukstām zemēm, gan zemēm, kas, līdzīgi mums, ir pa vidu.

Kad pirms ilgāka laika tiku rakstījis par krēslu Sciocole, kuru veidojusi dizainere no Itālijas, mums izveidojās neliela sarakste. Neatstāstīšu detaļās, par ko bija runa, bet viena atziņa radās. Mēs runājām par to, cik viegli vai grūti ir izgatavot savu dizaina priekšmetu, konceptu, prototipu, lai to kaut vai prezentētu citiem un tādējādi palielinātu iespēju, ka šo produktu varētu arī attīstīt līdz rūpnieciskai ražošanai, tad, ja sākumā man likās, ka Itālijā tas varētu būt vienkāršāk, tad es maldījos. Viņi iet ceļu caur konkursiem vai arī maksā diezgan lielu naudu, lai kāds šo produktu uztaisītu.

RTU atrodas viena no lielākajām, lai neteiktu lielākā, koka savienojumu paraugu kolekcija pasaulē, kuru papildina krēslu, māju, koka rotaļlietu un citu produktu maketi, tai skaitā arī makets, kuram ir ļoti tuvu ideja, kā iepriekš minētajai dizainerei. Tas tikai nozīmē, ka mums ir gan iespējas šos darbus pasūtīt pie citiem amatniekiem, gan talants to uztaisīt pašiem.

Lai raisītos domas, vēl var izlasīt RTU doktoranta Kārļa Kazāka rakstu dienā par "Latvijas ražošanas īpatnībām". 

Pasaules nokrišņu karte

Pasaules temperatūru karte

Seismisko zonu karte