Izstādes - Gada balva dizainā –™08,–™09,–™10 - pārskats

Līdz šī gada 20. martam, „Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā” bija apskatāma izstāde – „Gada balva dizainā ’08,’09,’10”.

Mans mērķis, izstādes apmeklējumam, bija konkrēts – apskatīties Latvijā, pēdējos gados par labākajiem atzītos dizaina paraugus un saprast kurā virzienā „ripo Latvijas dizains”. Tā kā es neesmu nedz Latvijas Dizaina savienības komisijās, nedz arī Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja atbildīgais par ekspozīcijas izveidi, tad būs vien Jums jāiztiek ar manu subjektīvo viedokli par dizainu – kas pamatojas uz atzinumu, ka priekšmeta formu pirmkārt nosaka tā funkcija, nevis tiek izdomāta forma, kurai vēlāk „piekabina” funkciju.

Izstāde "Gada Balva dizainā 2008, 2009, 2010"

Kopumā jāsaka, izstādītie darbi radīja tiešām pozitīvas emocijas, taču iepriekšējos gados, Ķīpsalas hallēs redzētais bija daudzsološāks.

Protams vienmēr gribās redzēt vairāk darbus, taču nevajadzētu palielināt kvantitāti uz kvalitātes rēķina, kas bija novērojams šajā izstādē. Starp tiešām atzītiem un labiem darbiem tika izvietoti darbi, kuriem tur nevajadzēja atrasties. Konkrēti runājot, mani nepārliecināja darbi - „Skolas soli”, kuru autore ir Liene Jākobsone. Tehniski šie soli ir uztaisīti labi, taču – mēs visi esam bijuši skolā un zinām, kas ir jāiztur skolas solam. Šādas konstrukcijas soli, manuprāt, ilgi nekalpos. Tāpat arī Selgas Tropas plaukts „Raibs ir”, kas pat ir ieguvis atzinību konkursā „Baltija Mēbeļu Ražotāju Balva 2009”. Līdzīgi kā Lienes darbiem – ideja nav slikta, taču padomājam, kas notiks, ja plauktos tiks izvietotas grāmatas, tās vienkārši tiks sabojātas uz metāla savilcēju galviņām, kas parādās gan vertikālajās, gan horizontālajās plaknēs. Protams, tas ir tīri tehnoloģisks sīkums, taču ja mēs apskatām labākos darbus, tad manuprāt šiem darbiem ir jābūt nostrādātiem līdz galam. Plus vēl plauktu „muguriņu” trūkums lamināta skaidu plātnes konstrukciju padara nepārliecinošu. Varbūt, ka kopumā – saskrūvētā veidā – šī konstrukcija ir noturīga, taču, ja kādam būs vēlme izmantot moduļus atsevišķi – tad noteikti sastapsies ar problēmu, ka šis modulis ar laiku šķobīsies uz sāniem.

Tagad par labajiem darbiem! Man ļoti patika Raimonda Cīruļa mēbeļu komplekts „Lucky Whale” – šis darbs tiešām parāda, ka Latvijā notiek dizaina attīstība. Un kā redzams muzeja facebook.com profilā publicētos skatītāju aptaujas  rezultātos, tad es neesmu viens, kas uzskatījis, ka „Lucky Whale” mēbeļu komplekts ir pietiekoši oriģināls (3.vieta). Vēl ir jāpiemin šīs aptaujas pirmo divu vietu ieguvēji – 1.vieta Daina Brice ar funkcijām pārbagāto bērnu gultiņu un 2. Vieta Inga Beikule ar somu (somiņu) diētu jeb rotām gardēžiem. Arī šie darbi iezīmē konkrētas vērtības, kas jāņem vērā strādājot pie jauno produktu dizaina.

Kopēju ieskatu izstādē var gūt, apskatot tālāk pievienotās bildes.