Izstāde `Dizains no netradicionāliem materiāliem`

ZELTSSTIKLSGUMIJAUNPARSTRADE

 

No 8.-31. janvārim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā skatāma Dānijas Kultūras institūta organizētā dizaina izstāde, kurā visi eksponētie priekšmeti darināti no neikdienišķiem un vairākkārt izmantojamiem, pārstrādātiem materiāliem.
Izstāde ir veidota kā loģisks turpinājums vairāku šāda veida izstāžu sērijai Ziemeļvalstīs, un ir pagaidām šī cikla noslēdzošā daļa. 2008. gadā tā eksponēta arī dizaina galerijā „Design Gallery Bulthaup” Sanktpēterburgā.

Runājot par šo izstādi, tradicionālie pieņēmumi un formula „pircējs/sajūta, iekāre” šeit vairs īsti nestrādā, drīzāk ir izjūtama vēlme paplašināt mākslas robežas, lauzt stereotipus priekšstatus un bagātināt mūsu iztēli darbā ar formu un materiālu.

Materiāla izvēli darbu radīšanā nosaka arī attieksme, un šeit tā ir attieksme pret vidi, kurā dzīvojam. Dabas resursi pasaulē – īpaši Rietumeiropā – ir ierobežoti un tādēļ jādomā par alternatīvām. Lai nākotnē noturētu trauslo ekoloģisku līdzsvaru, mums katram ir jāpārvērtē ierastais patērēšanas veids un jāmaina attieksme saistībā ar materiālu pārstrādi.

Izstādē izvirzīti vairāki uzdevumi:
-  Radīt ekoloģiski draudzīgus dizaina priekšmetus, 
-  Darināt ikdienā izmantojamus priekšmetus no netradicionāliem materiāliem, kā arī oriģinālus, inovatīvus priekšmetus no tradicionāliem materiāliem, 
-  Mainīt mūsu iesīkstējušos priekšstatus un sabiedrības attieksmi: vecām lietām var atrast jaunu pielietojumu, 
-  Pret nopietnu tēmu var izturēties nopietni, bet vienlaikus var arī pajokot,
-  Eksperimentējot rodas jauni, ikdienā lietojami priekšmeti, fotogrāfijas, instalācijas, gleznas, skulptūras, dizaina priekšmeti, u.c.
 

Sešas dāņu dizaineres radījušas pārsteidzošus, inovatīvus dizaina priekšmetus no visdažādākajiem materiāliem un to negaidītiem apvienojumiem. Tās ir gan elegantas rotas, dekori, trauki, kolāžas, paklāji, bet vadmotīvs paliek galvenais – attieksme pret vidi.

„Mūs fascinē potenciāls, ko sniedz materiāli, kurus citi jau ir atmetuši kā nederīgus, laika plūdums, kad vakar vēl noderīgais un modernais šodien kļuvis jau nevērtīgs. Vai patiesi? Mēs vēlamies parādīt, ka tieši šeit slēpjas jaunas iespējas radoši izteikties. Parādot savu izstādi Rīgā, mēs vēlamies ieinteresēt latviešu skatītāju, mudinot uzzināt vairāk par dāņu dizainu un rotu mākslu. Mēs būtu priecīgas arī nodibināt radošus kontaktus ar Latvijas māksliniekiem,” piebilst dizaineres.

Uzdrošināšanās neparastu materiālu un formu izvēlē, pārsteidzoša darbu izteiksmība, radīto priekšmetu enerģētiskais lauks, brīnišķīga humora izjūta ir tieši tās kvalitātes, kas apvieno visas sešas jau starptautiski atzītās dāņu mākslinieces šajā dizaina projektā.

Mākslinieki, kuru darbi skatāmi izstādē:
Rotu māksliniece Gite Helle (Gitte Helle) www.containerjuvelen.dk
Juveliere Lisbete Nordskova (Lisbeth Nordskov) www.lisbethnordskov.dk
Rotu dizainere Žanete Lopesa-Zepeda (Jeanette Lopez-Zepeda) www.lopez-zepeda.dk
Stikla dizainere Betina Skori (Bettina Schori) www.bettinaschori.dk
Dizainere Lūne Villaume (Lone Villaume) www.lonevillaume.dk
Tekstila dizainere Elisa Hinza-Berga (Ellis Hinz-Berg)

 

 

DEKORATĪVAS MAKSLAS UN DIZAINA MUZEJS
www.dlmm.lv

Skārņu iela 10/20, Rīga
678309066783090767222235

P.     slēgts
O.     11-17
T.     11-19
C.     11-17
P.     11-17
S.     11-17
S.     11-17