Izstāde „Casa Castiglioni” Latvijas Mākslas akadēmijā

No 2014. gada 11. novembra līdz 28. novembrim Latvijas Mākslas akadēmijā būs apskatāma itāļu arhitektam un dizaineram Akillem Kastiljoni (Achille Castiglioni) veltīta izstāde “Casa Castiglioni”.

Pirmo reizi Baltijā vienkopus būs skatāmi visi slavenākie Akilles Kastiljoni projektētie objekti. Ekspozīcijā būs izstādīti vairāk nekā trīsdesmit godalgotas un mākslas muzejos eksponētas dizaina ikonas – mēbeles no Zanotta, gaismas ķermeņi no Flos un aksesuāri no Alessi dizaina rūpnīcām. Asprātīgi, atpazīstami un funkcionāli, eksponētie priekšmeti prezentēs ne tikai Kastiljoni, bet arī Itālijas dizaina spēcīgākos aspektus – formālo estētiku, kas seko funkcijai un komunicē ar lietotāju gan racionālā, gan emocionālā līmenī.

Viens no īpašākajiem izstādē apskatāmajiem priekšmetiem ir lampa Arco (1962) - stāvlampas un griestu lampas kvalitāšu apvienojums vienā objektā. Lampa ir uzskatāma par pirmo arkas formas grīdas gaismekli un sešdesmito gadu apgaismojuma dizaina revolūciju. Savukārt formā neparastais Mezzadro (1957) krēsls demonstrē dizainera prasmi iedvesmoties no ikdienas priekšmetiem. Krēslā apvienots traktora sēdeklis, motora amortizācijas detaļa un koka pakāpiens, veidojot asprātīgu un drosmīgu formas risinājumu. Ne mazāk saistošs Ready Made dizaina paraugs ir arī Akilles lampa Toio (1962), kas veidota no automobiļa luktura, makšķerauklas un skatam nenosegta transformatora, kā arī ironiskais krēsls Sella - riteņa sēdeklis un tērauda kāts, kas iestiprināts puslodē.

Izstādes ietvaros Latvijas Mākslas akadēmijas studenti būs aicināti piedalīties Akilles Kastiljoni dizainam veltītā konkursā, savas idejas skiču un maketu veidā eksponējot līdzās dizainera darbiem. Desmit žūrijas atlasīti pretendenti iegūs iespēju cīnīties par konkursa galveno balvu.

No 1954. līdz 1968. gadam, darbojoties tandēmā ar brāli Pjēru Džakomo (Pier Giacomo), bet pēc viņa pāragrās nāves – viens, Akille Kastiljoni (1918 – 2002) ir uzprojektējis vairāk nekā 150 objektus. Ilglaicīgās karjeras laikā viņš ir apbalvots ar deviņām industrijas prestižākajām godalgām – Compasso d'oro balvām. Akille Kastiljoni ir viens no ADI (Association for Design Industry) dibinātājiem, kā arī no 1969. līdz 1993. gada Turīnas un Milānas Politehnisko universitāšu profesors. 14 Akille Kastiljoni projektētie objekti ir izstādīti pasaules prestižākajos mākslas muzejos.

Izstāde visiem interesentiem pieejama ar interjera dizaina galerijas Trentini atbalstu. Ieeja brīva.

Darba laiks:

Otrdien, trešdien, piektdien, sestdien: 11.00 – 18.00
Ceturtdien: 11.00 – 19.00
Pārtraukums: 14.30 – 15.00
Pirmdien, svētdien: slēgts

Izstādes norises vieta:

Latvijas Mākslas akadēmijas 1. stāva zāle
Kalpaka bulvāris 13, Rīga