DMDM: izstāde Latviešu mākslinieku rotas un miniatūrtekstilijas

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā 2. un 3. stāva vestibilos no 17. janvāra līdz 22. martam ir skatāma  izstāde Latviešu mākslinieku rotas un miniatūrtekstilijas.

Šī izstāde tika eksponēta pagājušā gada nogalē Kaļiņingradas Dzintara muzejā, ar kuru Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejam izveidojusies radoša sadarbība. Tā aizsākās ar izstādi SAULES AKMENS DMDM, kurā tika eksponēta daļa Kaļiņingradas muzeja kolekcijas.
Pārsteidza mūsu mākslinieku aktivitāte un vēlēšanās piedalīties atbildes skatē Kaļiņingradā. Kā Latvijas dekoratīvās mākslas paraugi tika izvēlētas rotas un miniatūrtekstilijas. Jāatzīmē, ka izstāde Krievijas pilsētā guva atzīstamus panākumus. To apmeklēja vairāk kā 5000 skatītāju. Izstādē eksponēti 28 dekoratīvās mākslas meistaru 108 darbi.
 
Rotu gatavošanai Latvijā ir senas tradīcijas. Īsts mākslas veida uzplaukums sākās 20.gs. sākumā, kad tam pievērsās tieši latviešu profesionālie mākslinieki. Šobrīd mūsu rotu dizaineri eksperimentē ar jaunu, netradicionālu metālu savienojumiem, meklē jaunas tehnoloģijas šajā nozarē, dažādo rotu formas un lietojuma metodes. Rotu dizaina nozarei piepulcējušies jauni, radoši mākslinieki. Izstādē būs skatāmi dažādu paaudžu mākslinieku darbi (J.Gagainis, A.Lauders, G.Lauders, A.Silapēters, A.Auders, G.Strēlis, A.Vecvanags, M.Šustiņš, Z.Lavrinoviča, K.Nuķe).  
 
Latvijai raksturīgas arī senas tekstilmākslas tradīcijas. Intensīvi attīstījusies 20.gs. 70. un 80.gados, tekstilmāksla arī mūsdienās ir viens no populārākajiem dekoratīvās mākslas veidiem. Miniatūrtekstilijas kā mākslinieciskās izteiksmes forma sāka attīstīties 20.gs. 70.gados un ir populāra arī šobrīd. Tajās mākslinieki pauž savas idejas un jūtas, eksperimentē ar dažādiem materiāliem un meklē jaunus tehniskos paņēmienus. Līdzās klasiskajai gobelēna tehnikai pastāv dažādas autortehnikas, kurās mākslinieki atspoguļo ne tikai dabas tēmu, bet arī dziļi individuālas, pat filozofiskas un reliģiskas izjūtas, kā arī skar pašlaik ļoti aktuālo globalizācijas problēmu.
 
Miniatūrtekstiliju kolekcija veidota ar nolūku iepazīstināt skatītājus ar šī mākslas veida variācijām. Šajā ekspozīcijā izstādīti 15 autoru 35 darbi. Šie autordarbi darināti laikā no 2001.-2008. gadam. Līdzās Latvijas mākslas akadēmijas profesoru – Aijas Baumanes un Ievas Krūmiņas tekstilijām, pārstāvēti arī tādu populāru mākslinieku kā Ainas Muzes, Irisas Blumates, Skaidrītes Leimanes, Rutas Bogustovas, Pētera Sidara, Tatjanas Aleksandras, Antras Augustinovičas mākslas darbi. Ekspozīcijā iekļautas arī jauno mākslinieku un studentu miniatūras, jo viņu daiļradei raksturīgas jaunas, inovatīvas idejas (Rolands Krutovs, Baiba Šauriņa, Ieva Vēze, Lelde Braķe). Dažādu paaudžu mākslinieku darbi atspoguļo mūsu tekstilmākslas tematisko attīstību, netradicionālu tehniku un materiālu lietojumu. Raksturīgi, ka mūsdienu tekstilijās ļoti iecienīti ir darbi, kuros pielietotas dažādas izšuvuma tehnikas. Mākslinieki no jauna atklājuši seno filca velšanas tehniku.
 
Izstādes kuratore                 Lilita Jēkabsone
 
 
 
 

DMDM Antra Augustinoviča
Antra AugustinovičaDMDM Kristīne Nuķe
Kristīne Nuķe

DMDM Rolands Krutovs
Rolands Krutovs

 

DMDM Armands Vecvanags
Armands Vecvanags 

 

DEKORATĪVAS MAKSLAS UN DIZAINA MUZEJS
www.dlmm.lv

Skārņu iela 10/20, Rīga
67830906, 67830907, 67222235

P.     slēgts
O.     11-17
T.     11-19
C.     11-17
P.     11-17
S.     11-17
S.     11-17