Arī Tev var būt četras plaušas un tā nebūt nav anomālija

„Smēķēt vai nesmēķēt? Tāds ir jautājums.” Droši vien šādu monologu izvēlētos Hamlets, spriežot par smēķēšanas problēmu, kas te vienu brīdi norimst, te, pateicoties skaļajām pretsmēķēšanas kampaņām, uzplaiksna.

Interesantu risinājumu smēķēšanas problēmai piedāvā Fiona Karsvela, izveidojot īpašo „smēķēšanas vējjaku”. Jakas neatņemama sastāvdaļa ir tajā iestrādāts plastisks plaušu pāris, kas darbojas kā ikonogrāfiska „brīdinājuma sistēma”. Galants smēķētājs var izpūst tabakas dūmus tam īpaši paredzētajā vietā, kas jakas atrodas apkaklītē, līdz ar to šie izpūstie dūmi nonāk nelielajos „ plaušu konteineros”. Pati idejas autore Fiona skaidro, ka izpūstie dūmi līdz plastiskajām plaušām tiek novadīti pa īpaši iestrādātu cauruļvadu. Tādā veidā var veiksmīgi izvairīties no dūmu izpūšanas līdzcilvēku tuvumā. Jauki! Un nesmēķētāji nerādīs piktu seju, kā tas bija ierasts, nonākot cigarešu dūmu virpulī.

 

 

Jā, bet kā ir ar tiem, kuri tik ļoti vēlas atbrīvoties no kaitīgā „niķa”, piemēram, kā alternatīvu izmantojot pīpes pīpēšanu, košļājamo gumiju, kas palīdz atturēties no smēķēšanas, un tomēr vēlamais rezultāts ne vienmēr tiek sasniegts…

Varbūt efektīvāks veids, kā parādīt smēķēšanas kaitīgumu ir nevis biedējot cilvēkus ar pretsmēķēšanas kampaņām, bet ļaut pārliecināties pašam. Šo procesu var novērot brīdī, kad notiek vējjakas plaušās nonākušo dūmu filtrācija, laika gaitā šīm plaušām, kurās ievietots gaisa filtrs, kas saskaroties ar dūmiem, kļūst ievērojami tumšāks. To redzot, daudzi ir pārdomājuši savu izvēli un atteikušies no kaitīgā ieraduma. Tādā veidā šis eksponāts var izraisīt vēlmi pasargāt sevi no cigarešu kaitīgajiem dūmiem, un tas nekas, ka vējjaka ir veidota smēķējošiem cilvēkiem, jo to iecienījuši nēsāt arī tie, kas nu jau var tikt dēvēti par nesmēķētājiem. Tomēr joprojām aktuāls jautājums ir par to, vai maz šādu vējjaku kādreiz ieraudzīsim veikalu plauktos, līdz ar to „zīlēšana kafijas biezumos” neapmierinās jūsu ziņkāri par iespējamām vējjakas izmaksām.