Podiņu krāsns ekstrēmās pārvērtības

Dzimtas mājas atjaunošana, viens no maniem lielākajiem izaicinājumiem, savā ziņā iesākās ar ideju pārmūrēt podiņu krāsni. Idejas realizēšana prasīja lielu pacietību un neatkāpšanos no saviem mērķiem, ilga vairāk kā trīs gadus, un rezultāts mani patīkami pārsteidza - tieši tāpēc šo jauno bloga sadaļu iesākšu ar šo stāstu.

Arī tas ir izaicinājums - par to uzrakstīt īsi, jo sākot no plānošanas un beidzot ar realizēšanu, tas ir notikumiem un izmaiņām bagāts process. Kad 2013. gada pavasarī mērķtiecīgi ar fotokameru gāju apskatīties telpas, kurās iespējams varētu veidot savu dzīvokli, tad diezgan ātri radās vīzija par atslēgas izaicinājumiem. Un viens no tiem bija podiņu krāsns.

Esošās podiņu krāsns stāvoklis bija diezgan bēdīgs un tā vizuāli nebija tik eleganta, lai to glābtu. Un tomēr. Laika gaitā noskaidroju meistaru, kurš šādas lietas dara un jau 2014. gada pavasarī ar krāsns izjaukšanu process bija sācies. Un arī, kā izrādās, apstājies. 

Līdz pat 2017. gada martam viss process bija iestrēdzis dažādu sakritību un apstākļu dēļ. Ja tā nebūtu, iespējams rezultāts būtu cits. Šo divu gadu laikā podiņi vairākkārt tika pārnesti no telpas uz telpu (laikietilpīgs process), kamēr gatavoju vietu krāsns mūrēšanai un turpināju darbu pie pārējām telpām. Tāpat arī mainījās viss krāsns koncepts.

Ar jautājumu, vai kurtuves durvis var nomainīt uz stikla durtiņām, lai vizuāli varētu baudīt liesmas, sākotnējās formas krāsns lēnām pārtapa podiņu krāsnī ar kamīna kurtuvi. Tā tika pārbīdīta uz lielākās telpas pusi, atstājot guļamistabas pusē sildmūri; iemūrēta kamīna kurtuve, kura novietota 45 grādos pret dzīvojamo istabu, tādējādi veidojot simetriju ar balkona durvīm, kā arī vizuālu akcentu telpā. Sildmūra pusē ir aukstā gaisa pieplūdes lūka, bet krāsns priekšpusē siltā gaisa izplūdes lūka. Lai veidotu gaisa cirkulāciju starp telpām, tad starpsienā telpas pretējā pusē tika uztaisīta gaisa cirkulācijas lūka. Krāsnij ir divi šīberi: viens, lai pieslēgtu sildmūri, otru aizver, kad krāsns izkurta un palikušas vien ogles. 

Protams, ievietojot kamīna kurtuvi, kura pēc izmēriem ir lielāka nekā oriģinālā krāsns kurtuve, tiek zaudēta siltuma akumulācijas masa, bet tajā pašā laikā esošais risinājums siltumu izdala ātrāk. Un tā kā nākotnē, kura jau praktiski ir pienākusi, mājā ir paredzēta centrālā apkure, tad podiņu krāsnij bija vairāk baudīšanas nozīme. 

Šajā gadījumā, kad izmantojama bija tikai daļa no podiņiem, sildmūrim bija nepieciešams iegādāties jaunus podiņus un izvēle bija par neglazētiem Latvijā ražotiem podiņiem. Neglazētos izvēlējos ne tik daudz izmaksu dēļ, cik galvenokārt vēlējos kontrastu izskatā.

Izmaksas ir virs 3 tūkstošiem eiro. Tajās ietilpst kamīna kurtuve, darbs, materiāli krāsnij, skursteņa oderes materiāli un uzstādīšana. Tomēr jārēķinās, ka tās var būt gan lielākas, gan mazākas. To ietekmē krāsns izmēri, podiņu stāvoklis, darba apjoms to sagatavošanai. Lai uzmūrētu jaunu krāsni, nepieciešamas 2-4 nedēļas. Krāsni pārmūrējot, ja viss notiek pēc plāna, šim laikam nevajadzētu būt lielākam par 3 mēnešiem. 

Lielu paldies jāsaka Mārtiņam no PEIS, kurš no šķietami vienkāršas un garlaicīgas podiņu krāsns izveidoja to, kas redzams bildēs.