Ko darīt ar veco koka grīdu

Šis ir iespējams viens no apspriestākajiem tematiem, kad nokļūstu sarunās par remontu. Visiem it kā gribas saglabāt vecās dēļu grīdas, bet bieži vien tās nav tādā stāvoklī, lai tās glābtu. Vai arī ir?

Pēc vairāku slāņu vecā linoleja un preskartona noņemšanas sāku izvērtēt grīdu stāvokli. Visās telpās grīdas 100 gadu laikā bija izliekušās, izdilušas, lielām spraugām, dažādiem lielākiem un mazākiem defektiem un tikai ar slīpēšanu panākt vēlamo efektu nevarēja. Pēc aptuveni 60 kvadrātmetru grīdas dēļu demontāžas kļuva skaidrs, ka liela daļa dēļu ir sliktā stāvoklī, turklāt demontēt tos veselus bija sarežģīti.

 
Vēlme saglabāt kaut daļu no oriģinālās grīdas bija tik liela, ka nolēmu vienā no telpām tomēr tos likt atpakaļ. Vispirms, protams, līmeņošana, kur no augstākā līdz zemākajam punktam starpība bija pat 8 centimetri, kā arī papildus lāgas starp sijām, lai grīda būtu stingrāka un būtu vieglāk stiķēt dēļus.
 
 
Daudzu stundu darbs ar vairākkārtīgu visu dēļu pārcilāšanu, lai izzāģētu no dēļiem veselāko daļu atbilstošā garumā. Piedzīt vajadzēja katru dēli, lai samazinātu vai likvidētu spraugas, kuras veidojās to deformācijas dēļ. Rezultātā no 60 tika salikta 16 kvadrātmetru grīda bez izmantojama pārpalikuma.
 

Kļūda dienas izvēlē, kad nomāt slīpēšanas inventāru, rezultātā deva iespēju grīdu slīpēt 13 stundas no vietas, lai izvairītos no papildus izmaksām. Tā kā cenšos pieturēties pie dabīgiem apdares materiāliem, tad grīdas apstrādē vēlējos izmantot lineļļas, bet nevēlējos padarīt to tumšāku un izcelt vecos jau tā melnos naglu caurumus un citus defektus, tāpēc vispirms izmantoju gaišu lineļļas beici, bet pēc tam grīdas eļļu. 

Vai ir vērts to darīt? Ja ir iespējams, tad noteikti. Nesen apmeklētajā Pētera Blūma lekcijā guvu sava veida apliecinājumu savai pārliecībai par to, ka iespēju robežās esošie materiāli jāizmanto otrreiz. Protams, darbs jāiegulda vairāk, nekā ar jauniem materiāliem, bet sajūta pavisam cita. Ja runājam par izmaksām, tad jauni dēļi tādai platībai izmaksātu 300 Eur un tas neizslēdz slīpēšanu. Šai grīdai izmaksas sastāda aptveni 110 Eur, kurās ietilpa slīpēšanai nepieciešamais inventārs un apstrādes materiāli.